אורלי צדוק | ייעוץ ותכנון קריירה
 
לקויי למידה
יזמות והפרעות קשב - יתרון או חסרון?
יזמות והפרעות קשב - יתרון או חסרון?
.."לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז מפריעות לאספקטים רבים בעבודה. במחקרים שונים נמצא כי בעלי לקויות למידה עובדים במשרות בעלות סטאטוס ושכר נמוכים יחסית, עובדים בעבודה שלא תואמת את כישוריהם, מפוטרים יותר, מתקדמים פחות מעמיתיהם ואף מציגים רמת אבטלה גבוהה יותר בהשוואה לאוכלוסיה רגילה (צדוק-לויתן, 2004).

אולם, אם בעל ליקויי הלמידה, ובפרט בעל הפרעת הקשב והריכוז, יהיה מודע לכך שתכונותיו עשויות להתאים לתחומים מסוימים, ואף להוות יתרון בהם, יוכל לכוון ולעסוק בתחום המתאים לו, שבו "חסרונותיו" יהיו יתרון. " להמשך קריאה >>
 
לטובת לקויי הלמידה
לטובת לקויי הלמידה מאמר מאת נאווה דקל אשר התפרסם באתר הסתדרות המורים
לא רק מחקרים מצביעים על חשיבותו של המחשב בסיוע ללקויי למידה ולבעלי הפרעות קשב. גם משרד החינוך כבר מפתח דרכי היבחנות ממוחשבות לבחינות הבגרות של תלמידים הזקוקים להתאמות    
קישור למאמר המלא 

 להמשך קריאה >>
 
טיפול נוירופידבק בהפרעות קשב
טיפול נוירופידבק בהפרעות קשב

כתבה ב-ynet על טיפול שונה בהפרעות קשב

למעבר לכתבה לחץ כאן להמשך קריאה >>
 
"פתח לנו שער" - הכנה של סטודנטים עם ליקויי למידה בשנת לימודיהם האחרונה באקדמיה לקראת עולם
מתוך ביטאון מכון מופ"ת
נכתב על ידי יעל מלצר, אורלי צדוק וד"ר אורית דהן  
למעבר לכתבה לחצו כאן

 להמשך קריאה >>
 
1. מהאקדמיה לשוק העבודה
1. מהאקדמיה לשוק העבודה עלה לאתר: 24/06/09
מאת: אורלי צדוק ונטעלי דיטש
המונח לקויי למידה נולד בתוך העולם הבית ספרי אך כיום לכולם כבר ברור שהקשיים והמגבלות סביב לקות הלמידה אינם מסתיימים בבית הספר אלא ממשיכים ללוות את האנשים בתפקודם גם לאחר סיום הלימודים ובעיקר בעולם העבודה.  במאמר זה נציג סוגיות נפוצות בהן נתקלנו במהלך עבודתנו עם סטודנטים בעלי לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז, סוגיות  אליהן כדאי להתייחס לפני היציאה לעולם העבודה.          

 להמשך קריאה >>
 
2. "מלקות לחרות" – מימוש הזכות להצלחה בקריירה אצל מבוגרים בעלי הפרעות קשב
2. עלה לאתר: 07/2008
מאת: אורלי צדוק

מחקרים וניסיון מהקליניקה מצביעים על קשיים מגוונים המאפיינים מבוגרים הסובלים מהפרעת קשב ומגבילים את יכולתם להצליח בקריירה.    

 להמשך קריאה >>
 
3. מבוגרים בעלי לקות למידה : מאפייני הצלחה בעולם התעסוקה
3. מבוגרים בעלי לקות למידה : מאפייני הצלחה בעולם התעסוקה עלה לאתר: 06/2008
מאת: אורלי צדוק  וריקי ברונז

רמת האבטלה בקרב לקויי למידה גבוהה מאשר באוכלוסיה הרגילה. מעסיקים רבים חוששים להעסיק אנשים לקויי למידה. במחקר שבוצע על 326 מעסיקים עלה כי רק 51% מתוכם הסכימו להעסיק לקויי למידה. גם כאשר לקויי למידה מצליחים למצוא משרה ולהיכנס לעולם העבודה, צפויים להם קשיים רבים : שכר וסטטוס עבודה נמוכים: מבוגרים לקויי למידה רבים אינם מועסקים או שמוצאים עבודות בשכר וסטאטוס נמוך מאוד. במחקר שנעשה על סטודנטים  לקויי למידה בקולג' נמצא כי מרבית הנבדקים מצאו עבודה אך בשכר מינימום שאינה תואמת את כישוריהם, רק 19% מצאו עבודה התואמת את רמתם ומציעה אפשרויות להתפתח תעסוקתית.

 להמשך קריאה >>
 
4. הנגשת עולם העבודה לסטודנטים בוגרים עם ליקויי למידה
4. הנגשת עולם העבודה לסטודנטים בוגרים עם ליקויי למידה עלה לאתר: 25.5.08
מאת: יעל מלצר, אורלי צדוק ואורית דהן

נושא הנגישות עולם העבודה לאנשים עם מוגבלויות בכלל ולמבוגרים עם ליקויי למידה ועם הפרעות קשב וריכוז בפרט חוזר ועולה בשיח הציבורי בשנים האחרונות, באופן שמביא לעליה ברמת המודעות לנושא ולחיפוש אחר דרכים לאבחון ולטיפול מותאמים לאוכלוסיות אלה. חשיבותו של נושא זה רבה, שכן יצירת נגישות לאנשים עם מוגבלויות בעולם התעסוקה מאפשרת לאנשים אלה לקיים חיים פרודוקטיביים ועצמאיים ומונעת מהם מלהפוך לנטל על החברה. גם המעסיקים יוצאים נשכרים, משום שבתמורה למאמץ שהם משקיעים בתהליכי ההיכרות וההתאמה לצורכי העובדים, הם מקבלים, במקרים רבים, עובדים טובים ונאמנים לאורך זמן, יצירתיים ובעלי יכולות ייחודיות ויוצאות דופן.    

 להמשך קריאה >>
 
5. האם יש מקצועות שלא מתאימים לאנשים עם ליקויי למידה והפרעות קשב?
5. האם יש מקצועות שלא מתאימים לאנשים עם ליקויי למידה והפרעות קשב? עלה לאתר: 05/2008
מאת: אורלי צדוק

נתחיל מהסוף. התשובה היא – לא. כעיקרון כל מקצוע וכל תחום פתוח בפני כל אדם, גם אנשים בעלי הפרעות קשב וליקויי למידה זכאים לבחירה חופשית ולבחירה של המקצוע  והתחום בו יעסקו על פי אפשרויותיהם, נטיותיהם, כישוריהם וכו'.  זאת ועוד – גם כשיש לקות מסוימת היא אינה מנבאת את רמת התפקוד בפועל.

 להמשך קריאה >>
 
6. "גשר" בין לימודים אקדמיים לבין עבודה – הצעה לסדנה להנגשת עולם העבודה לסטודנטים בוגרים עם ליקויי למידה
6. כתיבה: ד"ר אורית דהן, יעל מלצר, ד"ר עמלה עינת, אורלי צדוק-לויתן, מכון מופ"ת.
בשנים האחרונות עלה לשיח הציבורי הנושא של מבוגרים עם ליקויי למידה ועם הפרעות קשב וריכוז. עליה זו ניכרת גם במודעות וגם בחיפוש ובמציאת דרכים לאבחון ולטיפול מותאמים לאוכלוסייה המדוברת. ההתייחסות לעניין באקדמיה הולכת ומתרחבת בהדגשים של התחום הלימודי, הטכנולוגי והרגשי.  לעומת זאת נשאר עדיין שדה  התעסוקה חסר כל מענה בכל הנ"ל, וזאת למרות זקיקותו הרבה לכך (וינקלר, 2003 ; יצחקי, צדוק, 2003 ; מלצר, צדוק, דהן, (בהכנה), צדוק- לויתן וברונז, 2004).     

 להמשך קריאה >>
 
 Tivonet